články r. 2020

Žehnání Heckelova kříže

V pátek 18. září 2020 požehnal otec Stanislav v kopcích nad Dětřichovem nově opravený kříž. Ten stojí u polní cesty vedoucí z Dětřichova na Rejvíz minimálně 180 let, je totiž zakreslen už na vojenské mapě z roku 1840. Pravděpodobně je ale místo s křížem ještě starší. Z vyprávění farníka pana Rudolfa Heckela (1932 – 2015) víme, že louky v okolí kříže patřily před válkou jeho rodině a pamatoval si, jak s otcem kříž opravoval. Ještě po dlouhých desítkách let na kříž vzpomínal, a proto Katolický spolek Jeseník, který opravu organizoval, začal kříži říkat Heckelův. Po válce nejenže místo zarůstalo, ale jak jsme zjistili při výměně železné traverzy, někdo se také pokoušel traktorem kříž vyrvat. To se mu nepovedlo. Zkoušel tahat na jednu i druhou stranu, čímž docílil jen ohnutí traverzy do tvaru písmene S. Snad Boží prozřetelností tu torzo kříže zůstalo a mohlo tak někoho napadnout kříž obnovit. Tím iniciátorem obnovy byl Ondra Truneček, za což mu patří velký dík. Výrobu kříže zajistil Mirek Petřík ze Zlatých Hor a Kristovo tělo pořídil pan Lubomír Věstinský. Protože místo není nijak hojně navštěvováno, může být cílem lidí hledajících ztišení v krásné jesenické přírodě.

Vít Slezák