Historie kostela sv. Josefa v České Vsi
Obyvatelé České Vsi patřili po staletí převážně ke katolické víře. K církevním obřadům sloužil už od 17. století malý kostelík, spíše kaple, který ještě donedávna stával vedle dnešní prodejny Jednota (byl zbourán v 70. letech). Protože tento nestačil a fara zde nebyla vůbec, navštěvovali věřící, tehdy tedy všichni obyvatelé, bohoslužby ve farním kostele v Jeseníku, který se nacházel ve středu města. Obyvatelé blíže k Písečné, chodili zase na bohoslužby do kostela v Písečné.
Protože okolo roku 1900 čítala obec Písečná okolo 1480 obyvatel, měla již svůj vlastní farní kostel. Novorozeňata byla ale vždy křtěná v jesenickém kostele. Vzdálenost z obce Česká Ves k bohoslužbám do Jeseníku byla 4 km. Proto obyvatelé České Vsi velice toužili po svém kostele. Fara v Jeseníku také podporovala tuto myšlenku. V této době ale měla obec svůj vlastní hřbitov.
V roce 1910 se začalo s realizací myšlenky na výstavbu fary a kostela v obci. V roce 1912 ještě v čase rakousko-uherské monarchie vlastnila paní Sofie Otte velký pozemek a dům č. 77. Tento byl později prodán a na tomto pozemku měl být postaven „na přání paní Sofie“ kostel a fara pro obec. Dům byl také kdysi vyfotografován a snímek je v jesenickém archivu. Po 1. světové válce však došlo některými lidmi k maření výstavby kostela. Politické a hospodářské poměry se změnily až po roce 1918. V této době také paní Sofie Otte zemřela.
Zvítězil pak původní záměr postavit na pozemku kostel s farou a obec pro to začala pracovat. Na výstavbu kostela byla uspořádána sbírka od občanů, která vynesla 60.000,- českých korun. Na výstavbu kostela přispěl také Adolf Kardinál Bertrám a to 155.000,- českých korun. Zbytek peněz bylo půjčeno.
Dne 26. září 1926 byla hotová stavba a byly dobudovány věže s kopulemi a kříži. Po další dva roky se kostel vybavoval zevnitř. Postupně se také vybavila fara. Za patrona kostela byl vybrán sv. Josef. Vysvěcení kostela provedl kardinál Bertrám 23. září 1928. Kostel má půdorys 24 x 41 m, výška věží je 38 m. Po pravé straně bočního vchodu byl zřízen křticí kámen. Po levé straně byl vchod k varhanům a kůru. Na varhany hrály po mnoho let paní Marie Fogel a Gertrude Gottwald. Od místa varhan se dalo projít do levé věže, kde byly zavěšeny 2 ocelové zvony. Větší zvon byl o průměru 84 cm a menší 68 cm. Původně byly tyto zvony zavěšeny v kapli a odtud potom přemístěny do věže kostela. Po čase byly zvony z ocele vyměněny za zvony bronzové. V roce 1989 pak byly vylepšeny elektrickým ovládáním s elekronikou.
Za zmínku stojí uvést, že prvním církevním hospodářem byl P. Josef Neugebauer vor Freiwaldau a kaplan Lötzel.
Kostel je dominantou obce a svými dvěma věžemi je v okolí ojedinělý.
V kostele se konají nejen pravidelné bohoslužby, které celebrují kněží z Jeseníku, ale i pobožnosti, církevní obřady, koncerty a pastorační či katechetické programy.
Interiér kostela je možno si prohlédnout po předchozí domluvě.
Od roku 2019 má kostel novou elektroinstalaci a v roce 2020 a 2021 byl vymalován.
Z historické literatury připravila J. Vavřínová