Chrámový sbor Laudate Dominum Jeseník stále zpívá

Ano,chrámový sbor Laudate Dominum stále zpívá k větší cti a chvále Boží při všech slavnostních příležitostech  v děkanském chrámu Páně v Jeseníku, na poutním místě Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor, na koncertech i při mnoha dalších příležitostech v sousedním Polsku a to již dlouhých 25 let.

Dnes vám přinášíme několik snímků ze zkoušky těstě po vánocích 2012, kdy sbor zpíval nejen v kostele při všech svátečních bohoslužbách, ale i na adventních koncertech u Evangelíků i v besedě v Klubu důchodců. Počet zpěváku ve sboru se pohybuje kolem 18ti a sbor pravidelně každý týden zkouší v úterý na faře. Sbor obětavě vede p. Rafaelka Drgáčová, která se stará také o repertoár, protože je nutné tento přizpůsobovat schopnostem sboru, liturgické době a pastorační potřebě farnosti. Notový materiál obětavě rozepisuje a rozmnožuje p. Adélka Ševčíková, která se také stará o webovou stránku sboru. www.laudatedominum.cz  Většina členů sboru, zejména ženské hlasy, zpívá také každou neděli mešní ordinaria, které již dlouhá léta doprovází na varhany p. Helena Dvořáková. Sbor navazuje na dlouholetou činnost sboru „Schola cantorum“, který vedli p. Ludmila Liberdová a p. Josef Hanulík a ještě dřívě na činnost chrámového sboru, který vedl někdy od 60tých let min. stol. p. Rudolf Lipový. Z toho je patrné, že historie chrámového  sborového zpěvu má v Jeseníku dlouhodobou tradici a že je významnou součastí života celé farnosti. Zůstává bohužel faktem, že zpěváků se stále nedostává, byť je skutečností, jak často zdůrazňoval nestor liturgické hudby P. Josef Olejník, že chrámový zpěv není jen ozdobou bohoslužeb, ale jejich nedílnou součástí. Poděkujme často Bohu a sv. Cecilii za všechny, kteří v našich kostelích sborový a liturgický zpěv pěstují a podporují. Deo gratias!