Adopce na dálku

Ryan v prosinci 2022 napsal dopis v tomto znění:

Milí kamarádi,

jak se Vám daří a Vašim rodinám? Jak se vede v náboženství? Myslím, že rostete velkou rychlostí a děláte opravdu dobrou práci, že mi pomáháte se školou. Jsem za to velmi vděčný. Jsem moc rád, že se Vám líbí mé dopisy. Vím, že psaní je způsob, jak s Vámi komunikovat. Líbí se mi Vaše obrázky. Je to od Vás moc milé.

Tondo, děláš pro mě velkou věc, že mi píšeš jménem všech dětí v náboženství. Myslím si, že jsi skvělý tahoun. Také mám 3 sourozence – bratry. Rád hraju fotbal a divadelní scénky. Naše škola organizovala Den promluv a já jsem vystupoval jako táta a moje žena byla Milli.

Neumím bruslit a skautovat. Ze zvířat mám rád svou kozu, kterou jste mi koupili, krmím ji trávou a banánovými šlupkami. K obědu si dávám posho, fazole a placky.

Využívám chvíle, abych Vám popřál krásné Vánoce, ať si je pěkně prožijete. Dostal jsem vánoční dárek – dvoje pěkné povlečení.

Jsem muslim, ale o Vánocích si oblékám Kanzu – muslimský oděv a navštěvuji své křesťanské přátele. Jíme hodně rýže, která se nazývá pillao, což je smažená rýže.

Váš Rayan

Děti z náboženství vzápětí odpověděly:

Milý Rayane, jak se máš? Zdravíme Tě z České Republiky z Jeseníku, kde je hodně sněhu a je velký mráz až -15 °C. Zdraví Tě skupinka z náboženství. Jsme rádi, že se Ti ve škole daří.

Já Gabriel jsem měl velikou radost, že jsem byl na hokejovém zápase. Kromě hokeje mě baví fotbal.

Já Anežka mám ráda přírodu a ze zvířat mám ráda svého králíčka a svou kočičku.

Já Amálka mám ráda lva, protože jsem se narodila ve znamení lva.

U nás proběhly prezidentské volby a v druhém kole vyhrál náš kandidát Petr Pavel.

Všichni se máme skvěle. I když lyžování má někdo velmi rád, třeba Gabriel lyžování nesnáší.

Zajímalo by nás, jak vypadá tvá země Uganda. Je tam horko? Je blízko třeba nějaký prales? Viděl jsi naživo lva, žirafu, hrocha nebo buvola? Celá skupinka se těší na tvou odpověď.

Měj se moc hezky.

Ryan napsal v březnu 2023:

Milí kamarádi,

jsem rád, že Vám zase mohu napsat. Jak se Vám daří v České republice? Věřím, že se máte fajn.

Co se týče mě, daří se mi a jsem šťastný. Na své velké matraci spím moc dobře. Zdají se mi živé sny.

Velice dobře také krmím svou kozu. Je teď březí.

Změnili jste mi a mé rodině život. Vy a Charita jste zaplatili školní poplatky, koupili jste mi novou uniformu, knihy a obědy ve škole. Když jsem nemocný, dostává se mi zdarma péče v nemocnici. Děkuji, že mě tak podporujete v mém studiu.

Zase se blíží Velikonoce, na Velký pátek půjdu do mešity a navštívím své křesťanské kamarády.

Kéž Vám a Vašim rodinám Bůh žehná v době Velikonoc.

Váš Rayan