Farní školka v Jeseníku

Pokud zavítáte ve všedních dnech na Jesenickou faru, budete mít možná spíše pocit, že jste ocitli ve školce….Nejedná se o klasickou školku, ale o obdobu školky, kterou dětem vytvářejí samy maminky. V září tohoto roku totiž vznikla zajímavá alternativa pro věřící i nevěřící maminky, které již cítí, že jejich děti dozrály do věku, kdy potřebují dětský kolektiv a zároveň se rozhodly své dítě  prozatím nesvěřit klasické školce.

Nápad přišel již v roce předchozím. Školka tehdy probíhala v menším počtu maminek přímo po domácnostech. S rozšiřujícím se počtem maminek i dětí bylo třeba rovněž najít pro školku nové prostory. Díky vstřícnosti otce Pavla Schwarze, Krzysztofa Szewczyka, Oty Worma a otce děkana byla školka přemístěna právě na faru v Jeseníku. Farní školka probíhá vždy v úterý a ve středu v dopoledních hodinách na jesenické faře. Schází se v ní skupinka maminek se svými dětmi z Jeseníku, České Vsi, Písečné a Domašova. Když se všechny sejdeme, je nás okolo osmi maminek, desíti dětí a sedmi dětí mladších tří let. Každý den ve školce má na starost skupinka tři maminek (program, svačinu, apod.). Inspiraci k programu hledáme v událostech roku kalendářního (v ročních obdobích) i liturgického – např. sv. František z Assisi, sv. Martin, Noemova archa atp. Děti ve školce nemají k dispozici klasické hračky, ale využívají  připravených pomůcek, které vyrobily maminky. Jednou z nejoblíbenějších pomůcek je například struhadlo a mýdlo, z kterého se po nastrouhání a přilití vody dělají krásné bubliny….Tento měsíc měli děti také možnot navštívit ZUŠ v Jeseníku a mohli si tak vyzkoušet hrát a pojmenovávat různé hudební nástroje.
Zuzana Hanulíková